niedziela, sierpnia 06, 2017

Co warto zobaczyć w Bolonii?
 Bolonia potrafi zaskoczyć. Na pierwszy rzut oka wydaje się mało interesująca i nie daje się tak z marszu oswoić na dzień dobry. Coś w niej uwiera, ale nie do końca wiadomo co. Przyznaję, że nie polubiłam się z Bolonią na początku. Wynikało to z totalnego wkurzenia na lokalny transport oraz mojego bolońskiego hostelu, który nie dość, że znajdował się pośrodku niczego, to był oddalony miliony lat świetlnych od centrum. Wystarczyło jednak, że trochę pobuszowałam po zakamarkach miasta, podumałam w jednej z licznych kawiarni pod arkadami, zjadłam mortadelę i od razu zobaczyłam swojskie oblicze stolicy regionu Emilia- Romania.

Co warto zobaczyć w Bolonii? 


Quadrilatero- Stary market boloński to dzielnica kilkunastu uliczek, na których skupiają się przeróżne knajpki, bary i sklepy z żywnością. Czego tam nie ma ! Półki uginają się od szynek, serów, mortadeli i słodyczy. Przydrożne stragany kuszą kolorowymi owocami i warzywami, a zapach jedzenia unosi się w każdym zakamarku. Trzeba się przeciskać między ludźmi, skrzynkami z dostawami i stolikami barowymi. Gwar, hałas i jedzenie- uwielbiam takie klimaty targowisk! Jak dla mnie- obowiązkowy punkt podczas wizyty w Bolonii.
Kuchnia bolońska- Co dobrego zjeść w Bolonii? Bolonia to serce regionu Emilia- Romania, który uważany jest za stolicę topowej kuchni włoskiej. Stąd pochodzą pyszne szynki, sery i kultowa mortadela (ręka do góry, kto pamięta kotlety z mortadeli w przedszkolu?). Mortadela podawana jest w formie kotletów, siekana jest do sałatek, dodawana do zupy, do sosów..ona po prostu rządzi Bolonią:) Do tego dochodzi słynny sos bolognese oraz tortellini. Przeczytałam w przewodniku, że w Bolonii znane jest powiedzenie "Jeśli praojciec ludzkości dał się skusić jabłkiem, cóż uczyniłby dla talerza tortellini?". Według legendy tortellini ma kształt pępka, a najbardziej klasycznym podaniem tych pierożków jest zalanie ich aromatycznych bulionem. Zaprawdę powiadam wam- nie umrzecie z głodu w Bolonii:)
Bazylika św Petroniusza, a sprawa islamska - Bazylika św Petroniusza w Bolonii wygląda z zewnątrz jak wielki, nieforemny klocek. Warto jednak wiedzieć, że jej niedokończona forma to efekt niejako wymuszony odgórnie . Podczas budowy wymyślono sobie aby kościół osiągnął rozmiary tak wielkie, jak Bazylika św Piotra w Rzymie.  Jak już w Watykanie odkryto tenże niecny plan, nakazano zaprzestanie dalszej budowy. Na pewno zaciekawią was też dość skrupulatne kontrole torebek oraz zakaz wchodzenia do świątyni z plecakami oraz walizkami. Czemu tak? A bo jak już znajdziecie się w środku, to po lewej stronie, w nawie bocznej jest fresk, przedstawiający Sąd Ostateczny, namalowany przez Giovani de Modena. Jak przyjrzycie się malowidłu bliżej, to odkryjecie, że artysta umieścił wśród potępionych proroka Mahometa. Ugrupowania islamskie co jakiś czas grożą zamachem i zniszczeniem XIV-ego fresku. W 2005 roku islamscy fundamentaliści próbowali wysadzić katedrę w powietrze, ale włoska policja udaremniła zamach. Boloński street art- Boloński street art jest uważany za najciekawszy w całych Włoszech. Jest kolorowy i chaotyczny jak na miasto studentów przystało:) Z Bolonii pochodzi jeden z największych streetowych artystów -Blu. Niestety nie udało mi się dotrzeć do wielkogabarytowych murali poza miastem ale w obrębie starówki znajdziecie też sporo perełek- niektóre szpetne ale i tak urokliwe w swej brzydocie. Fajne są też malowane rolety sklepów i okien, których pełno znajdziecie w bocznych uliczkach.  Rozglądajcie się uważnie! 
Krzywe wieże- Może nie są tak popularne jak ta w Pizie, ale za to Bolonia może się pochwalić aż dwiema słynnymi, krzywymi wieżami. Asinelli i Garisenda to wieże, które jako jedne z nielicznych ostały się z przeszło stu, które górowały kiedyś nad średniowieczną Bolonią. Wieża Garisenda jest prawie połowę niższa niż Asinelli i sporo odchyla się od pionu. Obydwie sprawiają wrażenie, jakby miały się zaraz zawalić i chyba to powstrzymało mnie przed wdrapaniem się na tę wyższą, w celu podziwiania Bolonii z wysokości. Ale wam gorąco polecam, bo widoki ze 100-metrowej Asinelli są podobno przepiękne. Uwierzyłam na słowo:) Bolońskie arkady- Bolonia to miasto arkad i podcieni. Miasto zostało tak zaprojektowane, aby przeszło 50-kilometrowy biegnący przez starówkę, można było pokonać w schronieniu od słońca lub deszczu. I do tego miały być tak szerokie, aby swobodnie można było przejechać między nimi konno.  Niektóre są istnymi dziełami sztuki z pięknymi malowanymi sufitami i misternie rzeźbionymi kolumnami. Jak dobrze poszukacie, to znajdziecie i takie, które zdobione były przez entuzjastów ziołowych specjałów:) 


Bazylika Santo Stefano- Usytuowana na Piazza Santo Stefano świątynia to tak naprawdę kompleks siedmiu kościołów. Spacerując po wewnętrznych placach i krużgankach doświadczycie nie tylko błogiego spokoju i ciszy, ale również nacieszycie oczy detalami architektonicznymi.  Santo Stefano to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w mieście. W średniowieczu Bazylika Santo Stefano była największą świątynią w tej części Włoch, a zarazem jedną z największych w Europie.Kanał Via Piella- Bolonia to miasto, które nie ma dostępu do rzeki i morza, a kiedyś prężnie działał tu port żeglugowy. Wszystko dzięki rozbudowanemu systemu kanałów w mieście. Jednym z miejsc, gdzie można zobaczyć pozostałości po systemie wodnym w Bolonii jest miejsce Via Piella.  Powiem wam, że dziwna sprawa z tą małą Wenecją bolońską:) Byłam pod tym kanałem dwukrotnie i jak słowo daję, nie widziałam słynnego okna, które wychodzi na pobliskie budynki. Sam kanał, dość urokliwy, a i owszem, ale okna nie znalazłam:) Szukajcie dokładnie, bo ja chyba dostałam jakiejś pomroczności. Piazza Maggiore- Piazza Maggiore to plac stanowiący serce Bolonii. Znajduje się tu symbol Bolonii czyli Fontanna Neptuna (obecnie w renowacji), ratusz miejski i cudowna biblioteka, którą koniecznie musicie odwiedzić bo jest zjawiskowa. Dawniej plac był centrum ekonomicznym miasta, dziś jest centrum kulturalno-społecznym. Wszystkie drogi w mieście prowadzą na Piazza Maggiore. Kawiarniane stoliki okalają w całości plac, jest gwarno i tłoczno. Zanim opuścicie plac warto wejść w arkady pomiędzy Palazzo del Podesta i Palazzo Re Enzo. Znajduję się tzw "galeria szeptów". Wystarczy z jednego rogu arkady szepnąć coś, aby osoba stojąca na drugim końcu korytarza usłyszała ten szept. Miasto studentów- Bolonia to miasto studentów. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków programu wymiany studenckiej Erasmus. Znajduje się tu najstarszy uniwersytet w Europie, w którym studiował Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i Umberto Eco. Główna ulica studenckiej dzielnicy -Via Zamboni pełna jest studenckich knajp, pubów i kolorowych graffiti. Tutaj najlepiej jest szukać miejscówek jedzeniowych i chilloutowych. 

Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger