środa, maja 17, 2017

Amsterdam- pomarańczowe miasto rowerów, kanałów i rozpusty


Amsterdam zaskakuje, zachwyca i momentami szokuje. To tutaj John Lennon i Yoko Ono nawoływali do pokoju na świecie, to tutaj jest więcej rowerów niż ludzi, prostytucja w pełni akceptowalna, a zapach marihuany nieustająco unosi się w powietrzu. Chyba nie ma w Europie bardziej wyluzowanego miasta niż Amsterdam. Dla konserwatystów wizyta tutaj będzie dość sporym szokiem kulturowym. Między uroczymi kanałami pełnymi tramwajów wodnych, przytulnymi barami i cudownymi antykwariatami zobaczą zadymione coffee shopy i miejsca, gdzie seks przybiera najbardziej udziwnione, żeby nie rzec hardcorowe formy wyrazu. Kiedy powiedziałam rodzicom, że jadę do Amsterdamu, mój tata z miejsca uraczył mnie opowieściami o tym, jak wycinają tam nerki na żywca, porywają do burdeli i ogólnie to siedlisko samego szatana. Nie muszę dodawać, że kazał mi się meldować codziennie wieczorem, czy jestem już w mieszkaniu cała i zdrowa:) 

Mimo tych drastycznych wizji, Amsterdam urzekł mnie tą swoją atmosferą sielskości, tolerancji i łamania społecznych tematów tabu. Skłamałabym jednak, mówiąc, że momentami wcale nie czułam się nieswojo. Niektóre miejsca i obrazki społeczne, wymykały się z ram mojej dość szeroko rozwiniętej wewnętrznej tolerancji. Wywoływały czasem bardzo skrajne emocje, zmuszając do zastanowienia się, gdzie kończy się granica tolerancji i akceptacji, a zaczyna prawdziwa, dość  niesmaczna sodoma i gomora. 

Amsterdam- krótka instrukcja obsługi Amsterdam -pomarańczowe miasto króla- Moja wizyta w Amsterdamie zbiegła się z obchodami Dni Króla czyli Koningsdag. Cała Holandia zmienia się wtedy w jedną wielką pomarańczową paradę, a najlepsze imprezy są właśnie w Amsterdamie. W tym roku 27 kwietnia był dniem szczególnym nie tylko ze względu na coroczne świętowanie i kultywowanie tradycji, ale również dlatego, że w tym roku Król obchodził swoje okrągłe, 50-te urodziny. Miałam okazję obserwować już od samego rana , jak ludzie przygotowują się do tej wielkiej imprezy. Pijąc kawę, z zaciekawieniem podglądałam rozkładające się stoiska z mydłem i powidłem (w tym dniu każdy mieszkaniec miasta może wystawić się w dowolnym miejscu z rzeczami na sprzedaż, a dochód jest wolny od podatku), wyciskające się  na potęgę soki pomarańczowe, budowane na szybko stragany z pomarańczowymi gadżetami i  montowane dosłownie na każdym rogu ulicy sceny DJ-ów. Później było jeszcze fajniej: Piwo, wino, śpiewy, rejsy kanałami wypełnione "roztańczonymi" łódkami, ścisk, tłok i szaleństwo. Polecam każdemu przeżyć Dni Króla w Amsterdamie!

Holendrzy- jacy są? - Ciężka sprawa z tymi Holendrami, Z jednej strony to bardzo powściągliwy i zamknięty naród, z drugiej to jedni z najbardziej imprezowych mieszkańców w Europie, w pełni tolerujący prostytucję, miękkie narkotyki i eutanazję- czyli wszystkie aspekty mocno dyskutowane w innych częściach Europy. Podczas mojego pobytu raz spotykałam się z otwartością i serdecznością, a później z totalnym zamknięciem i momentami wręcz z niechęcią. Co mnie zaskoczyło, to fakt, że każdy ale to każdy mieszkaniec Amsterdamu (również wiekowe dziadki) potrafią płynnie mówić po angielsku, co nie jest wcale takie oczywiste w innych krajach naszego kontynentu. Są też pełni sprzeczności- cechuje ich zamiłowanie do czystości i porządku, a Amsterdam momentami  tonął w śmieciach. Niby są zamknięci na innych, ale konsekwentnie nie zakładają firanek w oknach, bo jak twierdzą, "nie mają nic do ukrycia". Na plus wspominam kierowców komunikacji miejskiej- Tak przemiłych i pomocnych panów nie spotkałam w żadnym innym mieście. Z babskich ploteczek dowiedziałam się, że holenderscy mężczyźni to najbardziej przystojni faceci na Starym Kontynecie. Tych prawdziwych poznasz po wysokim wzroście, lekko blond-ryżej aparycji, a po bliższym poznaniu- znacznie rozbujałej fantazji erotycznej. Tego ostatniego nie sprawdzałam, ale wierzę na słowo:)


De Wallen czyli Dzielnica Czerwonych Latarni- Dystrykt Czerwonych Latarni to niewątpliwie najbardziej przygnębiająca atrakcja turystyczna w Amsterdamie. Szczerze powiedziawszy, bardziej mnie zniesmaczyła całą swoją otoczką, niż zaciekawiła. Nie wynika to z faktu, że jestem szczególnie pruderyjna, ale bardziej zasmucił mnie los tych "panienek z okienka". Sex biznes zawsze lawiruje na granicy prawa i jak się dowiedziałam- niektóre dziewczyny pracują w tych oknach bo chcą, niektóre dlatego, że muszą. De Wallen to miejsce, gdzie jest przeszło 400 takich okien, w których wdzięczą się prostytutki. Ale wiecie co jest w tym najgorsze? Nie te sztuczne penisy, którymi wymachują dziewczyny, nie te pozy kopulacyjne, które przybierają. Najbardziej obleśni są mężczyźni z tymi rozbieganymi oczami i lepkimi łapami, którzy się tam przechadzają. Jestem pewna, że gdyby ich własny wzwód mógłby uderzyć ich w czoło, zapewne tak by się stało. Na drugim miejscu są niezdrowo pobudzeni nastolatkowie, których wprawdzie nie stać na takie atrakcje, ale chociaż chcą zapukać i zapytać o cenę, śliniąc się przy tym jak dzieci złapane na kradzieży cukierków ze sklepu. Potem specjalistyczne sex-shopy sado-maso dla hetero- i homoseksualnych klientów, które oferują najbardziej udziwnione akcesoria, przy których Dorian Gray to pryszczaty, nieśmiały gimnazjalista. Przyznam się bez bicia- przerosło mnie to maksymalnie. 


Amsterdam miasto kanałów- Amsterdam to miasto leżące na bagnistym terenie, a jego znaczna  powierzchnia jest pod poziomem morza. Miasto ma przeszło 160 kanałów, które dzielą go na mniejsze wysepki, stąd też nazywany jest Wenecją Północy. Spacer między kanałami po niezliczonych mostach i kładkach dostarcza niesamowitej frajdy, gdyż każda uliczka kryje w sobie jakieś perełki- a to fajny antykwariat, a to sklep z vintage ciuchami, a to klimatyczną kawiarnię. Fajnie jest poobserwować pływające statki po kanałach, krzywe kamienice odbijające się w wodzie, a także poprzyglądać się życiu na barkach mieszkalnych, których jest w Amsterdamie ponad 2500.  Cudowny to sposób na odkrywanie Amsterdamu! 


Amsterdam-miasto rowerów- W tym mieście rower jest ważniejszy od człowieka. I najprawdziwszą prawdą jest to, że rowerów więcej tu niż ludzi (oficjalnie zarejestrowano ponad milion rowerów, przy niecałym milionie mieszkańców). W Amsterdamie wytyczono 500 kilometrów tras rowerowych, a rowerzyści mają więcej praw aniżeli kierowcy samochodów oraz piesi. Wszędzie słychać dzwonki rowerów, a sklepy rowerowe są bardziej popularne niż sklepy z ciuchami. Rower to swoisty symbol miasta i znak równości społecznej. Nie jest przesadą mówiąc, że każdy tutaj jeździ na rowerze- studenci, pracownicy banków, sklepów, kawiarni, turyści, a nawet sam Król. Nie ma miejsca w mieście, w którym nie znajdziemy rowerów- są po prostu wszędzie! Przed sklepami, kawiarniami, kamienicami.... I przy tym wszystkim są tak bardzo fotogeniczne :) 
Amsterdam- miastem muzeów- Wiecie, że Amsterdam jest miastem, o największej ilości muzeów wśród wszystkich miast świata? Można wybierać spośród 44 muzeów, a niektóre są tak arcyciekawe, że aż szkoda nie wejść! Najważniejsze to oczywiście Rijksmuseum, oraz Muzeum Van Gogha. Jak wiecie, nie jestem wielką fanką muzeów, ale niektóre szczególnie mnie zaciekawiły. Niestety miałam czas zobaczyć tylko jedno, o którym za chwilę, ale moja kolejna wizyta w Amsterdamie, nie obejdzie się bez odwiedzenia Muzeum Prostytucji, Muzeum Tulipanów, Muzeum Haszu czy też Muzeum Erotycznego. Warto sprawdzić jakie muzea wchodzą w skład karty Iamsterdam City Card, gdyż ukulturalnianie się w Amsterdamie nie należy niestety do najtańszych. 

Komunikacja miejska- Jeśli zdecydujecie się na korzystanie z komunikacji miejskiej to czeka na was dobrze rozwinięta sieć metra, tramwajów i autobusów, a także taksówek wodnych. Za komunikację również słono się płaci i znacznie może obciążyć nasz budżet, ale to co mnie urzekło w miejskiej komunikacji w Amsterdamie, to budki z biletami w tramwajach. W pierwszy dzień po przylocie trochę nieświadomie "przykuźniarowałam", bo nie mogłam znaleźć biletomatu więc pojechałam na gapę przez pół miasta. Później, moje zdziwienie osiągnęło zenit, gdy wchodząc do tramwaju znalazłam nie maszynkę do biletów, a osobę w małym boksie, który sprzedaje bilety :D. Dziwnym zwyczajem jest kasowanie, a właściwie "odklikanie" biletu przed i po wyjściu z tramwaju lub metra. Niestety nie mogłam zrobić zdjęcia, więc nie pokażę wam jak ta budka fajnie wygląda, ale liczę, że sami kiedyś sprawdzicie. 
Muzeum Heinkena czyli Amsterdam Heineken Experience- To właściwie jedyne muzeum, na które się zdecydowałam podczas wizyty w Amsterdamie. Szczerze mówiąc, historia warzenia piwa jest bliższa memu sercu, niż Van Gogh więc przeszło dwie godziny zgłębiałam wiedzę piwną racząc się jednocześnie tym wybitnym trunkiem. Uwielbiam piwo Heinekena nie tylko za smak, ale również za najlepsze reklamy na świecie! Muzeum znajduje się w starym, zabytkowym już browarze i jest właściwie interaktywną wystawą, która przybliża nam historię tego działającego od 1864 roku browaru. Jest dużo fajnych interaktywnych sal, a w jednej nawet sami możemy się poczuć jak butelka Heinekena:) Zwiedzanie kończy się na dachu browaru, gdzie przy wliczonych w cenę biletu dwóch piwach, można podziwiać panoramę Amsterdamu.
Amsterdam miastem Anne Frank- Dzienniki Anne Frank to książka, którą z zapartym tchem przeczytałam w szkole średniej kilka razy. Smutna historia rodziny Franków, którzy przez dwa lata ukrywali się w amsterdamskiej kamienicy przed niemieckimi żołnierzami, chwyta za serce i zmusza do refleksji. Anne Frank w swym dzienniku opisywała, jak wygląda życie codzienne w ukryciu. Zapiski prowadzone były formie listów, które Anna adresowała do nieistniejącej przyjaciółki Kitty. Pomimo skrajnie ciężkich warunków, przekaz w listach był optymistyczny, pełen dziecięcej nadziei na lepsze jutro. Dzisiaj kamienica, w której ukrywała się Anne z rodziną jest przerobione na muzeum. Z uwagi na sentyment do książki, bardzo chciałam odwiedzić to miejsce, natomiast codzienne tłumy ludzi przed wejściem skutecznie mnie zniechęciły. Mam nadzieję nadrobić to następnym razem. 


Plac Dam- Spacerując ulicą Damrak od dworca centralnego w Amsterdamie, po krótkiej chwili trafiamy na główny plac miasta- De Dam. Trafiamy i zdecydowanie czujemy się zrobieni w balona, gdyż najważniejsze miejsce w mieście przypomina trochę dzieło szalonego artysty. Mamy tu zlepek przypadkowych kamienic, które nie są w żaden sposób ze sobą spójne, Kościół, który nie jest kościołem, Muzeum Figur Woskowych, Pałac Królewski oraz luksusowy, historyczny Hotel Krasnopolski. I właściwie tyle:) Aaaa! Naprzeciwko Pałacu, stoi pomnik upamiętniający ofiary II Wojny Światowej. Podobno przez niektórych mieszkańców pomnik nazywany jest gigantycznym dildo i ma być hołdem dla gejów, a nie dla ofiar wojny. Oprócz tego pełno tu ulicznych artystów i sprzedawców wszystkiego. Plusem jest to, że właśnie z Dam rozchodzą się sieci kanałów, z których warto ruszyć na spacer po klimatycznych, amsterdamskich zaułkach. 


Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger