wtorek, lutego 14, 2017

Dolina Wachau- kraina wina i moreli


Czy Austria kojarzy się komuś z dobrym winem? Większość z nas, podczas winiarskich łowów szuka zazwyczaj francuskich, włoskich czy hiszpańskich trunków. Niewielu wie, że w takim niepozornym kraju jak Austria znajduje się malutka, zaledwie 35 kilometrowa trasa prowadząca przez Dolinę Dunaju, słynąca z najlepszych białych win w całej Austrii. 

Dolina Wachau- Jak wino w Austrii to tylko tu! 


Dolina Wachau położona 80 km od Wiednia, stanowi idealne miejsce na krótki, weekendowy wypad. Usytuowana między opactwem Melk, a sennym miastem Krems dosłownie zapiera dech w piersiach. Dolina Wachau wije się między wzgórzami porośniętymi polami uprawnymi, z impetem wpada między gęsto posadzone winorośla, do których przyklejone są przeurocze miasteczka, ponure zamczyska i tajemnicze klasztory. Dolinę Wachau udało mi się odwiedzić w listopadzie, kiedy kolory na drzewach i krzewach były już mocno jesienne, a mgły ciężko opadały na winorośla, tworząc lekko mroczny klimat. Jesień to moim zdaniem idealny czas na leniwe odkrywanie Wachau. W małych miasteczkach, oprócz mnie i mojego ówczesnego towarzysza podróży, nie było praktycznie nikogo. Niespiesznie włóczyliśmy się po klimatycznym Dürnstein, który muszę przyznać emanował trochę upiornym klimatem. Wszystko zamknięte na cztery spusty, a na ulicach brak jakichkolwiek oznak życia. Raz na jakiś czas pojawił się ktoś w bocznej uliczce łypiąc na nas z zaciekawieniem. Przez chwilę nawet wkręciłam sobie horrorystyczne wizje krwawego ataku zombi, bo nigdy w życiu nie byłam w miasteczku, w którym nie widać było mieszkańców! Dürnstein dostał ode mnie mocną piątkę! Przecudownie kręte i mikroskopijne uliczki oraz sielsko udekorowane okiennice i wystawy zamkniętych sklepów, co rusz wywoływały mój zachwyt. Kolejnych ochów i achów dostarczyła wycieczka na ruiny zamku górujące nad miastem. Stroma i opuszczona droga zaprowadziła nas na zalesione zbocze, skąd rozciągał się piękny widok na okolicę i Dunaj.

Dolina Wachau w roku 2000 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i obok Wiednia jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem turystycznym w Austrii. Miłośnicy szlachetnych trunków mogą  odwiedzać stare winiarnie i piwnice aby poznać wyjątkowy smak młodego, białego wina, które się tutaj produkuje. Winny szczep Riesling z Doliny Wachau uchodzi za jeden z lepszych na świecie. Rejony Doliny są idealne do upraw winorośli ze względu na łagodny klimat i dobrą glebę. Najbardziej znaną odmianą szczepu w Wachau jest Grüner Veltliner, dzięki, któremu można kosztować mnogości białych win -zaczynając od delikatnych i lekkich, kończąc na mocnych i korzennych trunkach. Jeśli znudzi nas wino, można spakować plecak i ruszyć na wycieczkę przez wzgórza i winnice malowniczym szlakiem turystycznym. Całość drogi liczy 180 km, przecina wszystkie wzgórza, wioski oraz pola uprawne i nazywana jest najpiękniejszą trasą widokową w całym kraju.
Dolina Wachau to także kraina moreli. Wachauer Marille  to zastrzeżony produkt, chroniony prawem UE od 1996 roku. Nawet wytyczono specjalny szlak morelowy, który daje możliwość poznania bogactwa tych owoców, a także spróbować wyrobów morelowych. Osobiście polecam odpuścić sobie dżemy, konfitury, pierogi z morelami, knedle z morelami i wypieki, a skupić się na przepysznym likierze morelowym. O mamo! Nigdy nie piłam tak dobrego alko! Mimo, że nie przepadam za takimi wynalazkami to likier morelowy z Wachau wciągnęłam bez mrugnięcia okiem na raz. Z kilkoma powtórkami rzecz jasna! Musicie spróbować, to jest prawdziwe omnomomom! Naszą jednodniową wizytę w Dolinie Wachau zakończyły kompulsywne zakupy win w jednej z nielicznie otwartych winnic, pyszna kawa w klimatycznej knajpce w miasteczku Krems i jeszcze pyszniejsze pieczone ziemniaki z ulicznego straganu. Na sam Krems też warto poświęcić chwilę czasu, bo jest fajną, spokojną mieściną, z ciekawym Muzeum Karykatur oraz dość klimatyczną starówką. Nad miastem górują winnice, posadzone w tak stromych i pozornie niedostępnych miejscach, że człowiek zastanawia się jak wyglądają zbiory i kto się wdrapuje na te wzgórza? Czas płynie tutaj  wyjątkowo leniwie, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze, kiedy przy wspomnianej kawie, ni stąd ni zowąd zastał nas wieczór. Dolina Wachau to zdecydowanie ważny punkt na mapie Austrii i obowiązkowy przystanek w drodze do winiarsko-morelowej  ziemi obiecanej. Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger