środa, maja 18, 2016

Cieszyn mnie ucieszyłAż głupio to pisać, ale Cieszyn, nigdy nie był na mojej liście miast, które chciałam odwiedzić. Owszem słyszałam, że to klimatyczne miejsce z dobrym piwem i dość niskokalorycznym smażonym serem:) Jednak ani z Zakopanego, ani z Gdańska żadna sensowna droga tam nie prowadziła. Trzeba mi było dopiero Zlotu Blogerów Podróżniczych żeby udać się w 12-godzinną podróż i przekonać się na własne oczy, że #Cieszynlove to nie jakieś tam zwykłe podśmiechujki, a przecudowne miasto przyklejone do czeskiej granicy, które naprawdę robi wrażenie! I w którym można się zakochać. Jest małe, jest swojskie, jest urocze. I jeśli ktoś Wam powie, żebyście się nie cieszyli Cieszynem- nie słuchajcie! Odkrywajcie jego magiczne zakamarki i cieszcie się nim dowoli! 


Czym cieszy Cieszyn? Kornel i Przyjaciele- Jest rok 1966, ciepły majowy dzień. Kornel Filipowicz przerzuca kartki  swojej książki "Mój przyjaciel i ryby". Na pierwszej stronie niedbale składa swój podpis- może kiedyś trafi do jakiejś domowej kolekcji bibliotecznej- myśli. Jeszcze chwilę duma, zamyka książkę i odchodzi. Może właśnie ukochana Wisława Szymborska czeka na niego na brzegu jeziora? Mija 50 lat. Kornel umiera i nie wie, że książka trafiła właśnie w ręce Marioli- dziewczyny, która zainspirowana jego twórczością, otwiera w Cieszynie miejsce absolutnie niezwykłe i magiczne. Miejsce, w którym po przekroczeniu progu człowiek przepada z kretesem. Kawiarnia literacka "Kornel i przyjaciele" to moim zdaniem najbardziej klimatyczna kawiarnia w Polsce. Wszystko tutaj ma swój niesamowity urok- drewniane podłogi skrzypią od kroków, syk ekspresu do kawy rozbija się echem po ścianach, a zapach świeżego ciasta wciska się między pożółkłe kartki książek. Siedząc między maszynami do pisania, a regałami wypełnionymi książkami, miałam marzenie, żeby tutaj zostać i zatrudnić się do pracy. To zasługa pysznego białego wina i właścicielki- Pani Mariolu, jest Pani cudowna! 
Muzeum Śląska Cieszyńskiego- Zawsze to powtarzam. Nie jestem specjalnie fanką muzeów. Dla mnie muzeum musi być albo naprawdę niezwykłe albo wyjątkowo kuriozalne, żebym się nim zainteresowała i weszła obejrzeć wystawę. W Cieszynie, a i owszem jest takie muzeum. Uroczo przedziwne Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które stanowi najstarsze, nieprzerwanie działające muzeum w Europie Środkowej. Można tu znaleźć takie wspaniałości jak penis wieloryba, pas cnoty, rękę mumii, ząb mamuta, 500-letnie jajko i ludzką skórę. Zwiedzać można tylko z przewodnikiem, ale są to tak przemili zajawkowicze, że ciężko nie zarazić się ich entuzjazmem. Obowiązkowy punkt wizyty w Cieszynie!
Zamek Cieszyn- Zamek Cieszyn to tak naprawdę samorządowa instytucja kultury, która jest wspólnym dziełem dwóch organizatorów, tj. Miasta Cieszyn i Województwa Śląskiego. Skupia się na nowoczesnym wzornictwie, dizajnie i architekturze, a także popiera idee, które mają służyć poprawianiu jakości przestrzeni publicznej.  Zamek Cieszyn mówi o sobie, że projektuje możliwości, a do tych projektów zaprasza mistrzów z całej Europy. Podążajcie za różowym jelonkiem, a cieszyński dizajn naprawdę Was oczaruje. Mimo, że znawcą dizajnu nie jestem, to się autentycznie wciągnęłam w klimat.
Szlak kwitnących magnolii- W Magnoliach od lat zakochana jest moja blogowa koleżanka Magdalena, której te krzewy zawsze przypominają pierwszy przyjazd do Zagrzebia:) Tak więc w trakcie drogi do Cieszyna lekko mnie zaraziła tą swoją miłością :D Zaraz po przyjeździe do miasta, rozpakowałyśmy graty w hotelu i ruszyłyśmy szlakiem kwitnących magnolii, który w Cieszynie jest niemałą atrakcją turystyczną. Przechadzając się po mieście co rusz trafia się na okazałe, różowe drzewa, których kwiaty malowniczo kładą się na płotach, elewacjach domów, czy też śmiało wchodzą do okien. A, że podobno najpiękniejsze magnolie rosną tylko w Cieszynie koniecznie wybierzcie się na ich poszukiwania!
Kanapka cieszyńska- Czy zwykła kanapka ze śledziem albo szynką może zawojować serce człowieka? No przecież! A może to zrobić niepozorny kawałek chleba, kupiony w sklepie Społem na cieszyńskim rynku. Jesteście entuzjastami klimatów starej gastronomii? To zapewniam, że pani ekspedientka w czepku na głowie, półki sklepowe wyłożone ceratą i papierowe tacki oczarują Wasze serca. Kanapki cieszyńskie jedzą wszyscy- turyści, mieszkańcy i sama pani sprzedająca. Można wybrać pomiędzy śledziem, szynką, a jajkiem. I wszystkie kurde są dobre! Protip- Na konsumpcję przyjdźcie zaraz po otwarciu sklepu, bo kanapki sprzedają się w ekspresowym tempie.Wzgórze Zamkowe- Znajdziemy tutaj nie tylko wspomniany już dizajn, ale również pozostałości po dawnej świetności miasta. Można wdrapać się na wieżę Piastowską, z której roztacza się piękny widok na Cieszyn, można też do zajrzeć do rotundy św Mikołaja- jednej z najstarszych romańskich budowli w Polsce. Wnikliwi obserwatorzy rozpoznają, że jej wizerunek zdobi nasz 20-złotowy banknot. Rzadko noszę pieniądze w portfelu, bo nigdy ich nie mam więc o tej ciekawostce dowiedziałam się nieorganoleptycznie. Ale po wypłacie sprawdziłam i potwierdzam info! A jeśli chcecie wiedzieć, jaki wpływ na rozwój Cieszyna miały kobiety, warto przespacerować się słynną Uliczką Kobiet.Keine Grenzen- Będąc w polskiej części Cieszyna na pewno najdzie nas ochota sprawdzić jak to jest "za granico". Dwa miasta oddzielone Olzą i mostem Przyjaźni (Wolności) to idealny przykład dobrze działającej współpracy bez granic. Mimo, że każde z miast ma swój rynek, swój dworzec kolejowy, swój ratusz to i tak wszystko działa tutaj jak jedna wielka machina. Mieszkańcy obu swobodnie przepływają to na jedną, to na drugą stronę, Zakupy alkoholowe? To na czeską stronę. Na większe zakupy z cyklu ciuch- mydło- powidło? Zdecydowanie na polską część. Proszę bardzo - Cieszynianie wiedzą jak można być światowym.
Smażony ser- To zdecydowanie największa bomba kaloryczna jaka kiedykolwiek trafiła do mojego pokaźnego brzuszka. Ewa Chodakowska oraz Anna Lewandowska  umarłyby od samego patrzenia na talerz ale jakkolwiek ciężkie i tłuste to danie - uważam, że to jedna z najlepszych potraw na świecie. Gruby plaster sera smażony na patelni i podany z frytkami....chyba tylko burger z kabanosem jest lepszy. Pozycja kulinarna, bez której pobyt w Cieszynie uważam za niekompletny. Dobre smażone sery są zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie więc wiecie- bez śmiesznych wymówek, że nie znalazłem/nie widziałem/ nie serwowali. Ser będzie smutny, jak go nie spróbujecie!


Hostel 3 Bros- Są na świecie takie miejsca, w których człowiek od pierwszej chwili czuje się jak w domu. Przekracza próg i wie, że w tym miejscu będzie mu równie dobrze jak na domowej kanapie. Taki właśnie jest Hostel 3 Bros- najlepsza noclegowa miejscówka w Cieszynie, prowadzona przez trzech przesympatycznych panów. Jak głosi wieść gminna, hostel zrodził się z jakiś tam majaków, olśnień i poszukiwań znaków na niebie owych dżentelmenów. Trzy różne osobowości, trzy różne temperamenty, szczypta sarkazmu, tony dobrego humoru i tak powstał hostel z magiczną lodówką, do którego przyjedziesz raz i będziesz chciał znowu wrócić. A potem znowu i znowu.....Chłopaki ogarniają wszechświat lepiej niż superbohaterowie Marvela- zadzwonią po przemiłego pana taksówkarza, wypiją z tobą kawę, o północy przyniosą ciepłe rogaliki z piekarni i załatwią pinsy do kolekcji...I jak ich tu nie kochać?
Blogerzy podróżniczy w Cieszynie- A teraz wyobraźcie sobie, że setka ludzi z różnych stron Polski zjeżdża się w pewien kwietniowy weekend do Cieszyna i bezceremonialnie ładuje się do tego właśnie hostelu żeby wymienić się wiedzą, doświadczeniami i pasją. Czy może być fajnie? A no może. Momentami może być także chaotycznie, wszak jak na podróżników przystało- nikt nie lubi siedzieć długo w jednym miejscu i każdy jest indywidualistą. Ale ile SEO i fejsbukowych postów można przez trzy dni wbić sobie do zakropionej procentami głowy, wiedzą tylko uczestnicy Ogólnopolskich Spotkania Blogerów Podróżniczych. Dużo cudownych ludzi, masa inspirujących rozmów i morze wylanych ze śmiechu łez. Pierwszy raz rzekomo pamięta się najlepiej. Tak też uczyniłam pewnej wiosny i co roku czekam na te spotkania i odjechane #cieszynlove!
Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger