poniedziałek, sierpnia 26, 2013

Jak miło w Cannes!


Pogoda za oknem bezlitośnie daje nam do zrozumienia, że do lata jeszcze daleko. Dni są szare, depresyjne i mgliste. Czuć tylko ponure deszczowe i smogowe powietrze. Postanowiłam wyrazić swoje zdecydowane NIE i wprowadzić trochę ożywczego powiewu w ten pogodowy marazm! A jak ożywczego to na pewno związanego ze słońcem, plażą i radością! Wszystkie trzy powyższe elementy prostą drogą prowadzą do uroczego miejsca jakim jest Lazurowe Wybrzeże.  Coś tam kiedyś już wspomniałam o francuskich klimatach przy okazji wizyty w Monako, ale dzisiaj domagam się słońca i energii, to też zabieram Was na krótką wycieczkę po słonecznym Cannes, w którym jak głosi pewna książka jest miło. 


Jak miło w Cannes!


Lazurowe Wybrzeże- czyli Côte d'Azur jak kto woli lub Riwiera Francuska. Najważniejszy region turystyczny we Francji, który rokrocznie nawiedza ponad 12 mln turystów. Sielsko szumiące morze, czyste niebo oraz słońce, słońce słońce i jeszcze raz słońce sprawiły, iż w połowie XIX w. tłumnie gromadziły się tutaj schorowane angielskie dziadki, francuscy artyści oraz poszukiwacze luksusu i palm, nazywając to miejsce małym Edenem. Dzisiaj artyści francuscy zostali zastąpieni holywoodzką zorganizowaną bandą, palmy już nikomu nie są dziwne, ale dziadki nadal stanowią najliczniejszą grupę odwiedzających Cannes i okolice.


Festiwal Filmowy w Cannes- A jakże! To najsłynniejszy festiwal filmowy w Europie. Od 1946 roku maj w Cannes staje się  miesiącem prawdziwego targowiska próżności, o którym potem można poczytać na co bardziej znanych portalach plotkarskich. W dzisiejszych czasach niestety mało kogo już interesuje kto dostał Złotą Palmę, ale raczej kto z kim sypia, kto z kim ma dziecko, a kto chce zmienić płeć. Czerwony dywan też tak jakby stanowi wyblakłe tło dla tych rewelacji, aniżeli dla prawdziwej sztuki, ale cóż, takie czasy, nic nie zrobisz.La Croissette- Promenada, na której stoi słynny pałac festiwalowy w otoczeniu luksusowych butików, nie mniej luksusowych hoteli, pałaców i restauracji. Dla tych, którzy kochają klimaty filmowo-gwiazdorskie polecam Aleję Gwiazd, gdzie można dotknąć odlanej dłoni np: Ennio Morricone ( dotknęłam, przyznaję się:) )Le Suquet- Jeśli ktoś myśli, że głównym składnikiem Cannes jest luksus i przepych jakże serdecznie się zdziwi, kiedy odkryje, że miasto ma także swoje zabytkowe centrum. Takie swojskie, z wąskimi uliczkami, klimatycznymi knajpkami i leniwie płynącym życiem. Plątanina około dziesięciu ciasnych ulic, rozłożonych u stóp Mont Chevalier i górującego nad nimi zamku to raj dla odkrywców duchów przeszłości. Nie trudno więc zgadnąć, gdzie spędziłam większość swojego czasu w Cannes:)Pétanque czyli po naszemu Bule- Popularna południowo-francuska gra towarzyska. Pewnie wyjdę na totalnego ignoranta, ale kompletnie nie łapię zasad i sensowności tej gry, mimo, że była mi ona wielokrotnie tłumaczona. W Cannes grają w to wszyscy i w każdym możliwym miejscu. Dodatkowo zaobserwowałam,że mężczyźni raczyli się jakimiś trunkami po każdym rzucie ową kulą czy świnką (jak już mówiłam kiepski ze mnie gracz). Później dowiedziałam się, że w tamtych okolicach gra w bule wg tradycji wzmacniana jest co jakiś czas łykiem lokalnej anyżówki. Być może dlatego nie rozumiem tej gry, bo anyżówkę średnio trawię?

Cannes, Francja 
6. Czy na pewno znasz język francuski?- Oczywiście nie będę tutaj zgrywała lingwisty i eksperta, gdyż po pięcioletniej nauce tego języka w szkole średniej, umiem tylko pół dialogu o pociągu, ale ci, którzy  posiadają większą wiedzę w tym temacie, mogą mieć nie lada problem ze zrozumieniem mieszkańców Cannes oraz okolic. Między sobą rozmawiają dialektem patois, będącym mieszanką języka liguryjskiego, francuskiego i prowansalskiego. Wszystko razem wzięte do kupy, sprawia, że nawet jak człowiek miał same szóstki w szkole z francuskiego, to nie zrozumie ani pół słowa.
Żegluj żeglarzu po morzu- Przyznam się bez bicia, że podczas mojej podróż do Cannes i Monaco po raz pierwszy w życiu widziałam jacht na żywo:) Tak tak...nie ma się co śmiać. Jak wyszłam na plażę i spojrzałam w stronę portu to dech mi zaparło. Zamarzyłam sobie taki jacht, ale może dopiero w przyszłym życiu się uda. I taka ciekawostka- na Lazurowym Wybrzeżu zarejestrowanych jest ponad 71 tysięcy łodzi, a niedaleko Cannes w Antibes jest największy port jachtowy w Europie, który może zacumować 1700 jachtów.


Kwiaty we włosach potargał wiatr- Mieszkańcy Cannes, ale także całego Lazurowego Wybrzeża to entuzjaści, żeby nie rzec dewianci w kwestii kwiatów. Gdzie nie spojrzysz, tam łypie na ciebie jakiś fiołek, lawenda, jaśmin czy róża. Nawet zimę przepędza się tutaj kwiatkami i cytrusami, a nie topi brutalnie w wodzie, jak mają to w zwyczaju mieszkańcy kraju nad Wisłą:)Hotel Carlton i sprawa Hitchcock'a- Mówią o Cannes, nie sposób nie wspomnieć o stuletnim luksusowym hotelu, który swoją architekturą zewnętrzną i wewnętrzną zwala z nóg (jeśli oczywiście ktoś się emocjonuje hotelarstwem tak jak ja). Zyskał sławę za sprawą nie tylko Festiwalu Filmowego (tutaj mieszkają praktycznie wszystkie gwiazdy oraz komisja filmowa), ale również dzięki Alfredowi H. który rozsławił to miejsce swoim filmem Złodziej w hotelu. Scena, gdzie Grace Kelly i Cary Grant stoją na korytarzu przed pokojem nr. 623 sprawiła, że co jakiś czas do hotelu wpadają turyści żądni sfotografowania dywanu, po którym kroczyło tych dwoje.


Człowiek w żelaznej masce- Będąc w Cannes trzeba zostawić na chwilę bule, gwiazdy, luksusy i Cary Grant'a i wybrać się na wyspę świętej Małgorzaty, znanej jako miejsce, w którym więziony był człowiek w żelaznej masce. Kto nie ma czasu zaczytywać się w powieść Aleksandrea Dumas polecam film z Leonardo Di Caprio w roli głównej, o tym człowieku bez tożsamości, którego twarzy nikt nigdy nie widział, a wokół którego krąży wiele tajemnic i sensacyjnych teorii. 


Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger