sobota, lipca 13, 2013

Szkocja- Kraj Williama Wallace'a, owczych wnętrzności i single malt !


Szkocja, ach Szkocja! Zaraz obok Alaski mój podróżniczy cud świata. Godzinami mogłabym rozmawiać o fenomenie tego deszczowego i ponurego kraju. Będąc dojrzewającą nastolatką, z wypiekami na twarzy oglądałam Braveheart, skrycie marząc, żeby któregoś dnia przygalopował do mnie taki Mel Gibson w wełnianej spódnicy. Wyobrażałam sobie, że zarzuca swój długi włos na ramiona, brutalnie porywa sprzed mojej wiejskiej chatki i wlecze przez zielone wzgórza do tajemniczego zamczyska, gdzie bez końca oddaję się rozmaitym obowiązkom domowym. Niestety Mel nigdy się nie zjawił. Jak donoszą gazety brukowe podobno do reszty zdziczał i ogłupiał, a ja w tym roku znalazłam się w swojej wymarzonej Szkocji. I rzeczywistość przerosła moje nastoletnie marzenia. Jak dużo mówię i opowiadam tak właściwie nie wiem od czego zacząć. Żadne słowa nie opiszą atmosfery Edynburga, piękna Glencoe i ponurości Loch Ness. Jeśli komuś nie spodoba się Szkocja, znaczy że nie do końca z nim dobrze. Wprawdzie w Szkocji przyszło mi spędzić zaledwie 3 dni, ale w zupełności wystarczyło, aby zaplanować tam kolejne wakacje. Gdyby nie to, że deszcz źle działa na moje stawy, dawno już bym tam zamieszkała. Bo kocham Szkocję całą sobą! 


Szkocjo, robisz mi dobrze! Edynburg- Najpiękniejsza stolica Europy. Przyznam się nieśmiało, że nawet zdradziłam dla niej Wiedeń, bo stwierdziłam, że tutaj też całkiem znośnie byłoby się osiedlić. Często porównuje się Edynburg do Rzymu ( podobnie jak włoskie miasto, Edynburg rozrzucony jest na kilku wzgórzach). Szkocka stolica nazywana również miastem książek, herbatników oraz piwa.  Formowała się przeszło 5 tysięcy lat i stanowi dzisiaj zespół absolutnie magicznych zaułków, ciasnych ulic, pełnych tajemnic domów czynszowych i zapomnianych krętych alejek. Pobyt w Edynburgu stanowi podróż do tajemniczych krain, o których czyta się w książkach fantasy. Miasto nie posiada tak wielu zabytków jak Paryż, nie jest tak hałaśliwe jak Londyn i tak dostojne jak Wiedeń. Jest momentami niepokojące, brudne i słychać w nim szepty dawnych okrutnych czasów, ale to właśnie jest w nim tak bardzo pociągające.

Do pracy rodacy- O tym, że Polacy masowo wyjeżdżają na Wyspy do pracy nikogo już specjalnie nie dziwi. Odnoszę natomiast wrażenie, że wszyscy polscy emigranci skupili się właśnie w Edynburgu. W knajpach nasi, w hotelu nasi, w sklepie nasi. Czułam się trochę tak jak w Krakowie. Tylko że ładniej, ciszej i nie ma gołębi. Ale siedząc w słońcu na Calton Hill wcale a wcale się im nie dziwiłam, że wybrali Edynburg na swoje miejsce do życia.

Owca i jej żołądek czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują- O Haggis nasłuchałam się strasznych rzeczy. Oczami wyobraźni widziałam tę na żywca zabijaną owieczkę, której wnętrzności zaszyte w jej własnym żołądku miały spocząć na moim talerzu. Strach paraliżował mi słowa w gardle, kiedy zamawiałam danie w knajpie, ale myślę sobie- nie ma takiej rzeczy, której bym nie spróbowała, więc dzielnie czekałam na realizację zamówienia. No i cóż...taka nasza zwykła kiszka. Nic specjalnego. Zjadłam, żyję, a skowytu owcy nie słyszałam.
It's Bobby Time- Historia małego terriera, który trwał dzielnie przy grobie swojego pana przez 14 lat ściska za serce równie mocno, jak nasz polski książkowy wyciskacz dziecięcych łez czyli pies, który jeździł koleją. Malutki Bobby pokazuje, że psy to jedyne zwierzęta na świecie, które kochają ludzi bardziej niż siebie. Szkoda tylko, że niektórzy ludzie tego nie zauważają, ale to nie miejsce aby dyskutować o okrutnej naturze człowieka. Ja ogólnie jakoś tak się wzruszyłam przy tym pomniku.


Szkocki Folk- Wspomniane wyżej nastoletnie mrzonki o namiętnej miłości z Melem G. vel Williamem Wallacem  okraszałam sobie solidną dawką szkockich rytmów, do których uwielbienie pozostało mi do dzisiaj. Nic tak nie dodaje człowiekowi energii jak dudy, bębny, skrzypce czy akordeon. W Edynburgu celtycka muzyka rozbrzmiewała z każdego rogu, więc możecie sobie
wyobrazić jaka byłam szczęśliwa. Tylko Williama nie było...


Szkocja pisze- Szkocka literatura to gratka dla fanów mrocznych powieści, szemranych typów i historii nie z tego świata. Sir Walter Scott, J.K Rowling, J.M Barrie, R.L Stevenson to zaledwie garstka najsłynniejszych szkockich pisarzy. W Edynburgu bardzo popularne są wycieczki tropem bohaterów powieści. Fanatycy przyklejają nos do szyby ulubionego baru autorki Harry;ego Pottera albo tropią szlaki Dr. Jekylla i Mr Hyde'a. Jak komuś mało, to jest również malutkie muzeum literatury, w uroczym zapomnianym zaułkuWhisky moja żono....Oczywista oczywistość podczas podróży do Szkocji. Narodowy napój deszczowej krainy. Whisky po celtycku nazywa się uisge beatha czyli woda życia. Rozróżnia się trzy rodzaje whisky blended, grain oraz single malt. O ile dwie pierwsze można sobie zmieszać z czym się nam podoba, tak single mat i mieszanie jej nawet z lodem jest czystą profanacją. Szkoci z pewnością się obśmieją jak zobaczą twoje whisky on ice:)

Edynburg, Szkocja Zamek Edynburski- Licząca ponad 800 lat twierdza góruje majestatycznie nad miastem, na szczycie wygasłego wulkanu. Warto postać godzinę w kolejce po bilety, żeby zwiedzić ten imponujący kompleks. Koniecznie trzeba poszukać miejsca, gdzie palono czarownice oraz zobaczyć komplet najstarszych w Europie klejnotów koronacyjnych. Na uwagę zasługuje również najstarsza budowla Edynburga -XII-wieczna kaplica św Małgorzaty.Glencoe- Słusznie nazwana Doliną Łez, bo faktycznie wyciska je z człowieka odurzonego pięknem i majestatem miejsca. Kręta droga wciśnięta między góry, jeziora jest prawdziwym rajem na ziemi. W tym miejscu kręcono Harry'ego Pottera, Jamesa Bonda, Braveheart i Rob Roy'a. Pasą się tutaj śmieszne owce i jeszcze śmieszniejsze krowy. Myślałam, że na tatrzańskich szlakach jest cudownie, ale po wizycie w szkockiej krainie Highlands zmieniłam zdanie. Na pewno wrócę tutaj z plecakiem żeby powędrować po górach. No i może znajdę w końcu ten  cholerny zamek i Mela!
Nessie i jej Loch Ness- Jezioro Loch Ness ma powierzchnię 57km2 i stanowi drugi najważniejszy zbiornik wody w Wielkiej Brytanii ( pierwszym jest Loch Lomond). Jednak jego imponująca głębokość 230 m sprawia, że uznaje się go za  największy zbiornik. Mroczne i ciemne wody jeziora związane są ze znaczną ilością torfu. Objętość wód jeziora oszacowano na 7,45 miliardów metrów kwadratowych. Jezioro nigdy nie zamarza i jak donoszą ludowe podania, w niektórych miejscach jest głębsze niż Morze Północne. I podobno mieszka w nim Nessie. Jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, z pewną dozą niepokoju spoglądałam raz na sonar raz na mroczną otchłań jeziora z obawą, że zaraz coś nas pożre.Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger