wtorek, września 04, 2018

Na co komu Spotkania z Filmem Górskim?Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem to impreza, która co roku ściąga pod Tatry rzesze góromaniaków z całego świata. Nawet jeśli nie jesteś specjalnym entuzjastą górskich wędrówek, przegrzanych kanapek z serem w za ciężkim plecaku i mokrych od potu ciuchów to gwarantuję ci, że Spotkania z Filmem Górskim zrobią z ciebie innego człowieka! Za pomocą obrazów, słów i dźwięków zabiorą cię w fascynującą podróż po najpiękniejszych górskich sceneriach i pozostawią z tysiącem zachwytów w głowie. Jestem absolutnie pewna, że gdy chociaż raz znajdziesz się na Spotkaniach, zmienisz zdanie na temat gór. Być może stanie się to w momencie, gdy zobaczysz na jednym z filmów odbijające się słońce w potężnej ścianie Everestu. Albo kiedy obserwując zawody wspinaczki boulderowej, przekonasz się na własne oczy, jak bardzo człowiek może wygiąć swoje ciało. Powiesz wtedy zafascynowany: Kurde, też tak chcę! Bo po to właśnie są Spotkania z Filmem Górskim. Żeby dać ci impuls i natchnienie do robienia rzeczy wielkich! 

Dlaczego warto przyjechać na Spotkania z Filmem Górskim? 


Bo cię zainspirują - Jeśli brakuje ci w życiu motywacji i inspiracji to Spotkania z Filmem Górskim są idealnym miejscem do tego, aby je w końcu odnaleźć. Posłuchasz Andrzeja Bargiela, który zjechał ze szczytu K2 na nartach, albo poznasz historię Piotra Strzeżysza, zwiedzającego od 20 lat świat na rowerze. Zobaczysz też jak trójka szaleńców pokonuje najtrudniejszą drogę wspinaczkową w Patagonii. Stwierdzisz, że w życiu można wszystko. A jeśli nagle najdzie cię refleksja, że może nigdy nie dasz rady osiągnąć czegoś niesamowitego to pomyśl, że Adam Bielecki zanim stał się sławnym himalaistą, robił sobie buty wspinaczkowe ze zwykłych korków. Też zaczynał od niemożliwego.


Bo spotkasz fajnych ludzi - Spotkania z Filmem Górskim to idealna okazja do poznania ciekawych ludzi. W jednym czasie i w jednym miejscu zbiera się kilka tysięcy górskich pasjonatów chętnych na długie rozmowy o wszystkim i o niczym, grupowe konsumpcje produktów wszelakich oraz luźnych pogaduszek przy kawie. Niby nikt się nie zna, a i tak wszyscy czują się jak na rodzinnych posiadach przy rosole. Tylko tutaj będziesz miał okazję do wspólnego obgryzania kurzego udka z wybitnym polskim wspinaczem (Andrzeju M. o Tobie mówię!) albo wypicia piwa z człowiekiem, który przewiduje pogodę dla ekip zdobywających najwyższe szczyty na Ziemi.
Bo zobaczysz wszystkie góry świata w jednym miejscu -  Spotkania z Filmem Górskim zabiorą cię w podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie. I będzie to podróż niezwykła. W ciągu trzech dni możesz być jednocześnie w Patagonii, w Karakorum, w Alpach i Himalajach. Możesz zobaczyć je oczami wspinaczy, narciarzy i himalaistów. Nie dość, że każde z tych spojrzeń będzie piękniejsze od drugiego, to jeszcze rozbudzi w Tobie potrzebę natychmiastowego wyjazdu w świat!


Bo odkryjesz polskie marki, które produkują rzeczy niezwykłe - Jeśli cenisz sobie jakość, lubisz totalnie unikatowe rzeczy i kochasz wariacki styl to bądź czujny! Bo targi outdoorowe, które odbywają się podczas Festiwalu na bank skradną ci serce, a już na pewno pieniądze z portfela. Każde stoisko tylko utwierdzi cię w przekonaniu, że w obliczu skarpetek w lisy, koszulki z niedźwiedziem i bransoletek z lin wspinaczkowych człowiek jest zwyczajnie bezsilny!


Bo będziesz mógł wąchać książki - Targi literatury górskiej to nieodłączny element wszystkich Spotkań z Filmem Górskim. Można tu bezkarnie leżeć na sofie i czytać. Można również pobuszować w mini antykwariacie, wąchać książki do oporu i pogadać z autorami. Musisz jednak uważać, bo jeśli jakimś cudem zostaną ci pieniądze po zakupach na outdoorze, to tu na pewno szybko je upłynnisz :)


Bo będziesz miał okazję do rozmowy z polskimi himalaistami - Spotkania z Filmem Górskim to doskonały moment do sprawdzenia, kto kryje się za puchowymi kurtkami na wysokogórskich wyprawach. Będziesz miał okazję do rozmów z Krzysztofem Wielickim, Piotrem Pustelnikiem, Adamem Bieleckim czy z Kingą Baranowską- himalaistami, którzy swoimi fantastycznymi osiągnięciami tworzą polską historię. Kiedy ściągają ogromne łapawice i ciężkie gogle są zwyczajnymi, fajnymi ludźmi.


Bo się wzruszysz - Emocje, które poruszają do głębi i wyciskają łzy z oczu, to właściwie standard podczas wszystkich projekcji na Spotkaniach z Filmem Górskim. W tym roku widzom zaserwowano dawkę wzruszeń z 12-stu krajów, w 24 obrazach filmowych. W miniony weekend stwierdziłam, że jeszcze żaden film dokumentalny nie zrobił na mnie tak ogromnego wrażenia, jak tegoroczny laureat  Festiwalu- australijska produkcja "Mountain". Nie ma takich słów w języku elfów, entów i ludzi, by wyrazić jak bardzo ten film zadziałał mi na zmysły! Obejrzyj go koniecznie!


Bo wyedukujesz się za wszystkie czasy - Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko projekcje filmowe i prelekcje z wybitnymi gośćmi. To również ogromna dawka wiedzy praktycznej. Akademia Górska działająca podczas Festiwalu organizuje warsztaty, które mają na celu dokształcić cię w tematyce wspinania, udzielania pierwszej pomocy czy zachowań proekologicznych. Nauczysz się tu świadomej turystyki, która jest największą wartością w górach. Mnie to przekonuje!


Bo poznasz trochę inne Zakopane - I nie będzie to Zakopane, jakie znasz z opowieści. W których górali nierzadko opisuje się jako bandę niepiśmiennych głupków, czekających żeby zrobić cię w konia. Nie będzie to miejsce, gdzie śmierdzi starym jedzeniem, oszustwem i zgnilizną społeczną. Spotkania z Filmem Górskim uświadomią ci, że w tym mieście mieszkają ludzie niezwykli. Pasjonaci gór, kochający swoją kulturę i będący niesamowicie dumni ze swojego pochodzenia. Ludzie robiący rzeczy niesamowite, często wręcz ekstremalne. Wybitni rzeźbiarze, dziennikarze, maratończycy, przewodnicy górscy, ratownicy górscy, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy sami o sobie mówią: "Przygotowujemy się do festiwalowej wyprawy cały rok. Zakładamy obozy i pniemy do góry". Wszystko po to, żebyś każdego roku, we wrześniu mógł poznać fascynujące historie ze świata gór.


Bo w górach naprawdę jest wszystko, co kochasz! - Możesz teraz prychnąć, że to grafomańskie, że głupie i infantylne ale sam powiedz - czy widok mgieł opadających na regiel, kawa z widokiem na góry, ciepły moskol z masłem czosnkowym, nagrzany namiot festiwalowy i cała ta niesamowita atmosfera Spotkań z Filmem Górskim, nie są przepisem idealnym na powitanie jesieni w górach?  Czego można chcieć więcej? Otóż niczego, bo tu jest wszystko! To jak? Widzimy się za rok?Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger