sobota, lutego 13, 2016

6 faktów, które świadczą o tym, że góry zawsze są spoko!


Podobno najbardziej wkurzającym powiedzeniem dla ratowników górskich jest  sławetne "w górach jest wszystko, co kocham". Chodzą słuchy, że wkurza bardziej niż brzęczący komar nad uchem podczas letniego wieczoru. Ale komara zawsze można unicestwić, a miłość do gór jest tą z cyklu niekończących się. Można na nią narzekać, wkurzać się, ale jak już raz zawita do twojego życia, pozostaje w nim do końca.  Ktoś kiedyś powiedział, że szczęście w górach składa się z dziesiątków małych szczęść przeżywanych wiele razy w ciągu dnia. Co więc przynosi to szczęście i czemu góry zawsze są spoko? O tym poniżej


1.Free Your mind- Zaiste jest coś niezwykłego w tym, że idziesz pod górę z ciężkim plecakiem, pot zalewa czoło, włosy oblepiają ci twarz, a płuca zdają się przy każdym oddechu wychodzić nosem. Idziesz i myślisz, że chyba naprawdę cie poj..., że mogłeś przecież zostać na dole i sączyć browca na Krupówkach, albo na Równi Krupowej (to wersja niskobudżetowa). Ale z każdym krokiem wszystkie problemy, lęki i niepokoje które niesiesz w sobie nagle przestają być tak bardzo straszne.  Z góry zawsze wszystko widać z oddali i wszystko cudownie nabiera zdrowego dystansu:) Wprawdzie trochę mi obecnie daleko do domu i szlaków ale zawsze kiedy pojawiał się u mnie problem, pakowałam plecak i szłam to wszystko przemyśleć w "górze". Wracałam zazwyczaj z zakwasami większymi niż cała galaktyka, ale zawsze problem przestawał być tak beznadziejnie nierozwiązywalny jak na dole. Poza tym nie bez powodu mówi się, że im bardziej w życiu ma się pod górkę, tym piękniejsze będą później widoki..

Tatry Słowackie, Słowacja 
W drodze na Krywań, Słowacja 
Tatry Polskie 
2. Błogosławieni cierpliwi- góry niesamowicie uczą cierpliwości. Zwłaszcza Tatry Zachodnie są w tej materii mistrzem :) Kiedy idziesz mozolnie pod górę, z nadzieją spoglądasz na prześwit w drzewostanie i wydaje ci się, że właśnie ten zakręt jest tym  upragnionym ostatnim nagle okazuje się, że to nieprawda:) że na szczyt musisz jeszcze poczekać. Czasem w ogóle musisz zrezygnować ze szczytu, bo pogoda się łamie, bo coś nie do końca ci pasuje. Ale podobno wszystko przychodzi do nas w odpowiednim czasie. Trzeba tylko być cierpliwym. Osobiście nie mam nigdy szczęścia aby zmierzyć się z Kościelcem w Tatrach. Zawsze coś mnie zatrzymywało pod szczytem- a to burza, a to śnieg, a to mgła. Stwierdziłam więc, że może to nie mój czas , poczekam:) Bo cierpliwość popłaca...

Tatry Polskie 
Giewont, Tatry Polskie 
Tatry Polskie 
3. Ludzie- W górach zawsze spotkasz fajnych ludzi. Oczywiście najpierw musisz wyselekcjonować ich spośród tatrzańskich foczek w szpilkach, panów z siatkami z Biedronki, panów w sandałach i skarpetach, rozwrzeszczanych wycieczek szkolnych, pijanych wycieczek zakładowych i koksów ze złotymi łańcuchami. Ale jak już ich wybierzesz, może się nagle okazać, że będą to znajomości zawarte na całe życie. Nic tak nie jednoczy ludzi jak mozolnie stawiane kroki wiodące na ten sam szczyt:) 

Tatry Polskie 
Tatry Polskie
Tatry Polskie 
4. Jedzenie- W górach wszystko smakuje inaczej. Nieważne co spakujesz do plecaka, na szczycie zawsze smakuje to wyjątkowo. Kiedyś siedząc na Przełęczy Świnickiej  doszłam do wniosku, że taki niewinny kabanos drobiowy popity ciepłą,  herbatą z cytryną i malinami jest najwspanialszym posiłkiem w moim życiu. Wtedy zobaczyłam to jedno z dziesiątków małych szczęść :)

Szarlotka na szlaku 
Tatry Polskie 
Tatry Zachodnie, Słowacja 
Wysokie Tatry, Polska 
5. We wszystkim jest piękno- W górach piękno ukryte jest w najmniejszych drobnostkach- w promieniu słońca odbijającym się o półkę skalną, w dźwięku wiejącego wiatru, w szumie traw, w widoku kozic pasących się gdzieś na szlaku...Trzeba tylko umieć je dostrzec, a świat od razu przestaje być taki ciężki w odbiorze.

Grześ, Tatry Zachodnie, Polska
Grześ, Tatry Zachodnie, Polska 
Wysokie Tatry, Polska 
6. Schroniska- Gwar panujący w środku każdego schroniska można porównać do ulicznego targu- jedni wychodzą, drudzy przychodzą, rozmowy przeplatają się wybuchami śmiechu i głośnymi mlaskaniami przy posiłkach. Taka mała przestrzeń a tyle różnych życiorysów zgromadzonych przy drewnianych stołach.  W jednej części budynku widać gigantyczne kolejki do toalety, a w drugiej ktoś na szybko robi zakupy po horrendalnie wysokich cenach, ustala trasę, pakuje pospiesznie plecak. Ale czas mimo wszystko płynie tutaj leniwie. Pozwala na delektowanie się widokami strzelistych szczytów górskich ukrytych za oknem z białymi bawełnianymi firankami. Tutaj szczęście pachnie herbatą malinową i smakuje szarlotką. 

Rusinowa Polana, Tatry Polskie 
Tatry Polskie 
Starorobociański Wierch, Tatry Zachodnie 


Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger