wtorek, stycznia 14, 2014

Najpiękniejsze miasta Belgii- Antwerpia, Brugia, GandawaW życiu każdej kobiety zdarza się taki dzień, w którym wszelkie smutki trzeba utopić w porządnej porcji czekolady. Nic tak nie podnosi poziomu endorfin w organizmie, jak dźwięk odwijanej z papierka czekoladki. A jak jeszcze jest belgijska i o mlecznym smaku, to nagle zapomina się o beznadziejności tego świata. Już od trzech dni odganiam czarne chmury znad głowy za pomocą czekoladek i ciasteczek rodem z Belgii i tak między jedną kostką, a drugą wpadłam na pomysł, że podzielę się z Wami wrażeniami z mojej włóczęgi po belgijskim trójkącie -Brugii, Gandawie oraz Antwerpii.....bardzo chętnie podzieliłabym się również czekoladkami, no ale sami wiecie jak jest..:) 


Najpiękniejsze miasta Belgii- Antwerpia, Brugia, Gandawa 


1. Antwerpia- Położona na brzegu rzeki Skaldy spokojnie może sięgnąć po nagrodę za najbardziej niedoceniane miasto w Belgii. Zwykle kojarzy się z obskurnym portem, przemysłem, szarością i nijakością. To największe portowe miasto w kraju, a także drugi co do wielkości port w Europie,wiele lat tkwiło w kulturowo-socjalnym marazmie i bardzo powoli garnęło się do życia. Dopiero rozkwit sztuk pięknych , a także rewolucja w 1830 roku spowodowały, że Antwerpia zaczęła tętnić energią. Dla mnie miasto ma niesamowity, trochę mroczny klimat,a jego serce- Grote Markt to wspaniała lekcja renesansu i stylu flamandzkiego. Centralny punkt- Fontanna Braba to najbardziej pocztówkowy symbol Antwerpii. Pomnik przedstawiający rzymskiego żołnierza Sylviusa Brabo, który jak głosi legenda, dotkliwie policzył się z olbrzymem terroryzującym miasto, jest najczęściej fotografowanym motywem w mieście. Oczywiście ja też fotografowałam, żeby nie było:)

Antwerpia, Belgia 

Gandawa, Belgia 
Antwerpia, Belgia 
Antwerpia, Belgia 
Antwerpia, Belgia 
2. Diamonds are a girl's best friend- Marilyn Monroe jednak mądrze śpiewała. Bo chociaż nie wiem jak bardzo jesteście odporne na świecidełka, to patrząc na wystawy w antwerpskiej dzielnicy diamentów, warga każdej z was zadrży ze smutku, że nie posiadacie obrzydliwie bogatego męża, który na otarcie łez kupiłby wam taki malutki kamyczek....no ewentualnie ładnie skomponowany z pierścionkiem lub naszyjnikiem. Osobiście nie jestem wielką fanką diamentów, ale stojąc tak z nosem przyklejonym do szyby w sklepie, pomyślałam sobie "ach gdzież ten mój Hugh Hefner":) Dobrze,że miałam czekoladę w torebce...Warto wiedzieć,że Antwerpia to czołowy ośrodek handlu diamentami na świecie. Biznes kamieni szlachetnych nadzorowany jest głównie przez ortodoksyjnych Żydów, a materiał  do szlifowania dostarczany jest głównie z RPA.

Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
3. Peter Paul Rubens-  To był dopiero znawca kobiecego piękna i prawdziwy przyjaciel kobiety. On  nigdy by  nie powiedział "Kochanie na pewno musisz jeść tego drugiego kotleta?"  albo siedząc i czytając gazetę nie mruknąłby nadąsany " Faktycznie troszkę się przyokrągliłaś..". Rubens kochał obłe, miękkie formy:). I do tego był najwybitniejszym barokowym malarzem w Europie Północnej. Zainspirowany podróżą do Włoch zmieszał styl flamandzki z włoskim, tworząc ponad dwa tysiące wybitnych dzieł malarskich- od motywóe religijnych aż po kobiece akty (tak tak..te słynne rubensowskie kształty).
Brugia, Belgia
Brugia, Belgia 
4. Gandawa- Kolejne klimatyczne miasto Belgii. Najlepiej podziwiać je z mostu św. Michała, gdzie po obu stronach rzeki Leie wyrastają domy cechowe, romańskie budowle, gotyckie fasady budynków, a także katedra św Bawona i dzwonnica kościoła św. Michała. Idąc dalej oczarowują nas kolejne rzędy kolorowych domów- żółty miesza się tu z różowym, niebieskiem z zielonym. A wszystkie bogato zdobione ciekawymi ornamentami. Zebrane do kupy jest tak bardzo urokliwe, że bałam się, iż zabraknie mi zaraz pamięci na karcie w aparacie- niczym japoński turysta trzaskałam foty jak szalona. Z tego miejsca chciałam również pozdrowić pewnego pana, który tak bardzo wczuwał się w robienie mi zdjęcia, że omal nie zginął pod kołami nadjeżdżającego samochodu. Tylko nie wiem czy to ja go tak zafrapowałam, czy widok za mną...;)


Gandawa, Belgia 
Gandawa, Belgia 
5. Zamek s'Gravensteen- Prawdziwie ponure zamczysko, gdzie ma się nieodparte wrażenie,iż za chwilę usłyszy się gdzieś w zakamarkach jęki skatowanych tutaj więźniów. Zamek początkowo funkcjonował jako forteca i rezydencja, ale podobno hrabia Flandrii nie czuł klimatu miejsca, toteż wpadł na pomysł aby zamek był świadkiem straceń ludzkich istnień. Wnętrza szybko zaadaptowano na sale tortur i przystąpiono do wymierzania sprawiedliwości. Makabryczne narzędzia tortur obrazują, jak bardzo mrocznymi czasami było średniowiecze.

Gandawa, Zamek s'Gravensteen

Gandawa, Belgia 
6. Belgijskie koronki- Ponieważ moje zdolności plastyczne równe są zeru, zawsze z podziwem i szacunkiem patrzę na ludzi, którzy potrafią pracą własnych rąk zdziałać artystyczne cuda. Posiadając ocenę mierną z plastyki i techniki na świadectwie szkolnym, nigdy nie pojęłam sztuki dziergania, haftowania, malowania, rysowania, rzeźbienia (niepotrzebne skreślić). Dlatego też byłam naprawdę zdumiona obserwując leciwą staruszkę, która operowała tymi śmiesznymi koronkarskimi pałeczkami z prędkością światła. Belgijskie koronki znane są na całymi świecie, a dziergały niegdyś podobno wszystkie Belgijki - jak kraj długi i szeroki. Dzisiaj młode kobiety już nie rwą się tak ochoczo do prac koronkarskich, tak więc w sklepach z pamiątkami coraz częściej można spotkać produkty, które są bardziej dziełem rąk chińskich niż belgijskich.

Antwerpia, Belgia  
Antwerpia, Belgia   
Antwerpia, Belgia  
Antwerpia, Belgia  

7. Miasto jak tabliczka czekolady- Brugia to najbardziej urocze miasto Belgii. Wygląda jak ogromna, kolorowa tabliczka czekolady. Mówi się, że jest takim belgijskim Amsterdamem. W Amsterdamie nie byłam,to się nie wypowiem, ale Brugia mnie po prostu oczarowała i rozkochała w sobie na dobre. Leniwie usytuowana między kanałami, z rzędami małych domków, pełna uroczych zakątków i uliczek niemalże trąci banałem rodem z Harlequina. Aż dziw bierze,że przez przeszło 500 lat miasto uważane było za "martwe" i nic kompletnie się tu nie działo. Obecnie na rynku głównym Markt między masą turystów, można objeść się bez żalu czekoladą, zagryźć frytką i popić piwem, i miasto wyda się nam jeszcze piękniejsze. 

Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia  
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia 
8. Święta Krew- Historia kultu Świętej Krwi w Brugii zaintrygowała nawet takie diabelskie dziecko jak ja. Jak głoszą podania, z krucjaty do Ziemi Świętej niejaki Hrabia Diederik s'Alsace przywiózł tajemniczną ampułkę,która podobno wypełniona jest krwią Chrystusa. Co roku w Brugii odbywa się procesja Świętej Krwi i jest to najważniejsze święto religijne w tej części Belgii. Na codzień przechowuje się ją w relikwiarzu, a w piątki oddaje się jej cześć.

Gandawa, Belgia 
Gandawa, Belgia 

9. Klasztory Beginek- Klasztory świeckich wspólnot kobiecych,które żyły w społecznościach zwanych begijnhof  były bardzo gęsto usiane na terenach  XIII- wiecznych Niderlandów. Charakterystyczne dla wspólnoty były rzędy białych domków usytuowanych wokół dziedzińca głównego. Najbardziej malowniczy klasztor Beginek znajduje się obecnie w Brugii. Niesamowita cisza i spokój,jakie panują na terenie klasztoru przerywana jest tylko od czasu do czasu rozmowami turystów, bądź też wrzaskami dzieci, które drażnią łabędzie w okolicznym kanale wodnym.

Gandawa, Belgia 
Gandawa, Belgia 

Gandawa, Belgia 

10. Wsiąść do pociągu...-Ponieważ większość część podróży po Belgii, (jak nie całą) pokonałam koleją, postanowiłam na koniec skrobnąć kilka słów o tamtejszych pociągach. A naprawdę jest o czym.Urzekły mnie prawie tak samo mocno jak Brugia. Bo ani się nie spóźniają, ani  też nie śmierdzi w nich uryną i przetrawioną ludzką masą. Nie musimy się obawiać, że jak tylko zamkniemy oczy i zgasimy światło, to spod siedzenia zaczai się na nas pluskwa czy inne zwierzę, tak często spotykane w naszych rodzimych pociągach. Plusem są również panowie kontrolerzy, którzy zawsze z uśmiechem pytają o to jak leci i czy mamy bilet (tak mi się wydaje, bo z francuskiego jak wiecie znam na pamięć dialog o pociagu, więc mogłam zabłysnąć wiedzą:). Widziałam też, że nawet z uśmiechem wlepiali jednemu pasażerowi karę za brak ważnego przejazdu. Chyba naprawdę kochają swoją pracę...

Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia
Gandawa, Belgia
Antwerpia, Belgia  
Brugia, Belgia 
Brugia, Belgia Copyright © 2016 W 10 inspiracji dookoła świata , Blogger